Menu

Bastet dhe kazino në Shqipëri

Kuadri ligjor për biznesin e lojërave të fatit në Shqipëri

Shqipëria ka ndjekur një legjislacion tepër strikt sa i përket lojërave të fatit,duke nisur prej 1 janarit të 2018 shqipëria nuk i lejon më lojrat e fatit të stacionuar në pika kryesore edhe ato online.Duke ndaluar të zhvillohet kështu cdo lloj aktiviteti bastesh dhe jo vetem duke perfshire kasino edhe makineta.Janë ndjekur një sërë legjislacionesh për të bërë të mundur një rregullim më të plotë të funksionimit të lojrave të fatit,disa ligje të një pasnjëshme të cilat plotësuan kornizën ligjore.Duke lejuar të vendosen në hotele me 5 yje në disa zona të caktuara edhe me një distance të përcaktuar vendodhja e hoteleve,por ajo cka duhet theksuar është se do funksionojnë jo tërësisht lojrat e fatit por vetem kasinot,poker edhe lojra të tjera që ju përkasin këtyre ambjenteve duke lënë kështu jashtë vëmendjes bastet sportive.

Bonus deri në 12.000 LEK në depozitën e parë
 • Faqe interneti funksionale.
 • Gamë e gjerë bonusesh dhe ofertash.
 • Linja - në mbi 40 sporte.
Bonus 122% deri në 100 EUR
 • Funksionaliteti i faqes në internet dhe aplikacionit celular.
 • Baste në mbi 40 sporte.
 • Bonus i madh për regjistrim.
Bonus 100€
 • Larmishmëri zgjedhjesh
 • Koeficientë pozitivë
100 EUR bonus
 • Faqe funksionale interneti dhe aplikacion celular.
 • Një larmi prej më shumë se 40 sportesh.
 • Bonus i lartë regjistrimi.

Për këtë arsye një sëre kompanish filluan të operojnë në treg duke parë nevojën e tregut për praninë e basteve sportive,kryesisht kompani të krijuara “në det të hapur”për arsyen se legjislacioni shqipëtar i’ua ndalon të veprojnë brenda teritorit shqipëtar.

Institucionet ligjore të lojërave të fatit në Shqipëri

Industria e lojërave të fatit në Shqipëri është e rregulluar shumë. Të gjitha institucionet në vend kontrollohen nga disa organe në të njëjtën kohë:

 • Administrata e Lojërave të Fatit, e cila lëshon licenca dhe zbaton pajtueshmërinë ligjore nga të gjitha institucionet e lojërave të fatit në vend.
 • Departamenti i Tatimeve në Ministrinë e Financave. Ky organ gjithashtu mbikëqyr libralidhjet dhe kazinotë e licencuar nga.

Në Shqipëri kanë qenë disa prej kompanive më të mëdha aktive por tani tregu është zhvendosur krejtësisht online edhe gjithcka po zhvillohet atje.1xBet,22Bet,Betwinner jane kompanitë të cilat po zotërojnë të gjithë tregun online të lojrave të fatit jo vetëm baste gjithcka që e zvendëson një pikë qëndrore si:kasino dhe poker duke mos lënë pa përmendur edhe një sërë risish që ofrohen për ju.

Përveç një përzgjedhje të madhe të institucioneve ligjore të lojërave të fatit, shqiptarët mund të vizitojnë me lehtësi faqet e të gjithë botuesve dhe kazinove ”në det të hapur”. Meqenëse këto kompani kanë marrë licenca në juridiksionet e Curacao, Costa Rica, etj., Ku ka taksa të ulëta, përdoruesit marrin shumë më shumë fitime sesa në vendin e tyre të lindjes. Kjo është karta  e bastoreve dhe kazinove të tilla në internet. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ata renditen ndër institucionet më të njohura në Shqipëri.

Vlerësimi i basteve online në Shqipëri

Zhvillimi aktiv i teknologjisë dhe disponueshmëria e internetit i bën bastet online gjithnjë e më të popullarizuara në Shqipëri. Arsyeja e dytë për popullaritetin e faqeve të internetit është aftësia për të vendosur bast ose për të luajtur poker, lojëra elektronike dhe lojëra të tjera 24/7. Së treti, duke përdorur shërbimet e blerësve në “det të hapur”, mund të shmangni pagimin e taksave. Dhe siç e dini, lojtarëve që morën fitime nga baste sportive ose lojëra u kërkohet të paguajnë 15% taksë mbi fitimet e tyre shtetit. Kjo është një sasi mjaft e madhe!

Prandaj, nuk është për t’u habitur që në mesin e 10 prodhuesve më të mirë të basteve në internet, sipas të dhënave nga portali i lojrave AlbSport.

Sot lista e blerësve më të njohur në Shqipëri duket si kjo:

Nr Kompania e basteve Vleresimi nga AlbSport
1 22Bet 5
2 MeridianBet 4.8
3 WWin 4.7
4 1xBet 4.6
5 Bet365 4.6
6 LuajTani 4.5
7 ProBast 4.2
8 Unibet 4.2
9 MaxBet 4.2
10 Circus 4

 

Fatkeqësisht, kompania BetWinner nuk është përfshirë në këtë listë. Eshtë një kompani mjaft e re që ofron shërbime në internet që nga viti 2018. Sidoqoftë, ajo tashmë ka arritur të dashurohet me përdorues nga Evropa Lindore dhe Jugore. Prandaj, në faqen tonë, ne nuk mund ta shpërfillim kompaninë BetWinner dhe kemi përgatitur një përmbledhje të aftësive të tij për ju. Gjithashtu në këtë faqe mund të gjeni informacione të hollësishme rreth 22Bet dhe 1xBet – kompani që përfshihen në TOP-5 të institucioneve më të mira të basteve sipas vlerësimit nga AlbSport.

Për të njohur shpejt lexuesit me 22Bet, 1xBet dhe BetWinner, ne kemi përgatitur një tabelë me karakteristikat kryesore të kompanive të basteve:

1xbet BetWinner 22Bet
Vleresim sipas UA-Futboll Portal 4.6 Nuk ka 5
Fillimi ne internet viti 2012 2018 2017
Licensat e sitit 1668 JAZ nga Curaco eGaming Nr 8048 JAZ nga Antillephone NV(Curaco) Nr 8048 JAZ nga Antillphone NV(Curaco)
Bllokimi i Faqes ne Shqipëri Nuk zbulohet Nuk zbulohet Nuk zbulohet
Version shqip i faqes ka ka ka
Mbeshtetje ne gjuhen shqipe ka ka ka
Mbeshtetje per biseda te drejtperdrejta ka ka ka
Aplikacion celular Po,version per Android dhe IOS Po,version per Android dhe IOS Po,version per Android dhe IOS
Ngjarje sportive ka ka ka
Ndeshje trasmetuese ka ka ka
Ngjarje jo-sportive ka ka ka
Bixhoz ka ka ka
Shuma e bonusit te regjistrimit Deri 100USD Deri 150USD Deri 120USD+22 pike bastesh
Numri i menyrave te pageses 37 mundesi pagese 40 mundesi pagese 39 mundesi pagese
Llogari ne euro ka ka ka

 

Kompania 22Bet, 1xBet dhe BetWinner u ofrojnë përdoruesve një bonus regjistrimi mesatar në të gjithë tregun. Nëse lojtari dëshiron të marrë më shumë shpërblime për fillimin, nuk është e nevojshme të kërkosh një kompani tjetër. Ne ofrojmë një kod të veçantë promovimi që ju lejon të rrisni shumën e bonusit tuaj fillestar me 30%. Eshtë e mjaftueshme për të futur kodin gjatë krijimit të llogarisë dhe kompania do të kërkojë një pagesë të shtuar, e cila do të përdoret sipas skemës standarde. Ju mund t’i gjeni vetë kodet dhe udhëzimet e hollësishme në rishikimet e kompanisë 22Bet, 1xBet dhe BetWinner

Sidoqoftë, faqja përmban më shumë sesa komente për bastet. Ne kemi përvojë shumë vjeçare në vendosjen e basteve në institucionet fikse të lojërave të fatit dhe kazinotë. Ne gjithashtu kemi punuar me faqet e një duzine kompanish të njohur në internet. Prandaj, ne vendosëm të ndajmë përvojën tonë me bastvënësit fillestarë. Web-i rregullisht do të postojë këshilla për analizën e ndeshjeve, bastet, përdorimin e bonusit dhe më shumë. Nëse dëshironi të bëheni një përdorues me përvojë i basteve dhe kazinove, ne ju ftojmë në web-in tonë. Shpresojmë që ju duket interesante.

Shihemi në sit!